Svobodná škola Ronja

Vážení rodiče, nejsme rejstříková škola a proto nepřijímáme děti na domácí vzdělávání.

Děkujeme za pochopení

Tvoje děti mají jako jedny z prvních šanci vyrůstat ve svobodě – bez manipulací, pochval a trestů, věčných nepochopitelných nutností a věčného čekání a sezení v lavici. Tvé děti mohou zažít šťastné dětství a učit se skrze to, co je opravdu baví.

A Ty jako rodič můžeš darovat svým dětem čas radostného dětství a jen s údivem pozorovat, jak se z malého dítěte přirozeně stává svébytná krásná a moudrá bytost, která postupně odkrývá, kým je a co jí naplňuje.

Pro jaké rodiče je naše svobodná škola?

Chceš-li svým dětem dopřát svobodu a radost, připrav se na dobrodružství. Přeci jen je to nová cesta a Ty jako rodič budeš potřebovat hodně odvahy i síly, aby ses dovedla podívat na své pocity strachu, nejistoty i potřeby vládnout a mít raději vše pod kontrolou. Všichni jsme neuvěřitelné množství času strávili sezením v lavici a biflováním jen proto, že jsme museli. Skrze sezení ve škole jsme se prostě naučili přijmout celospolečenské přesvědčení, že jinak z nás nic nebude.

Sami však vidíme na vlastních dětech, že toto „nic“ se z nich naopak nutností zapadnout a podřídit se stává právě ve škole – zvlášť v tom nejhravějším věku. Být vzorným průtokovým chrličem povinných vědomostí vyměníme za možnost být opravdu sami sebou. Ale co z toho je pro život důležitější?

Jako rodič i průvodce dítěte ve svobodné domácí škole se budeme potřebovat naučit opaku – tedy důvěře ve svébytnou cestu dítěte a jeho vlastní schopnosti objevit své talenty, dary i moudrost.

Nejdůležitějším krokem pro rodiče je tedy pustit své obavy a porovnávání, „co by děti měly ve které třídě umět.“ Každé dítě „má umět“ něco úplně jiného a úplně jindy – některé mají ve třetí třídě umět vypočítat, za jak dlouho doletí raketou na Mars a znát všechny měsíce ve sluneční soustavě, jiné mají v první třídě znát vše o několika oborech archeologie, některé si mají umět vyřezat vlastní dřevěnou lžičku, ale třeba nemají ještě umět vyjmenovaná slova. Na všechno přijde někdy ten správný čas – teď třeba na astronomii a stavění domků a až si budou chtít s někým dopisovat, tak na gramatiku…

Někteří naši rodiče i doma praktikují unschooling a někteří doma děti učí podle osnov té které třídy. My respektujeme oba tyto přístupy, jen žádáme rodiče, aby oni respektovali úplnou svobodu a důvěru, kterou dětem dáváme my, s tím, že je u nás sice široká nabídka toho, co se děti mohou učit, ale také svoboda tuto nabídku nevyužít.

Jak to u nás funguje?

Schází se u nás skupinka asi 40 dětí od 5 do 17 let, část českých a část polských. Mezi 9 – 9.30 se postupně scházíme, protože některé děti jezdí zdaleka, kolem 15 h si rodiče děti zase vyzvedávají.  Ráno se na kruhu domlouváme na společných hrách, plánech, učení či zájmech. K dispozici je dětem pět dospělých, během dne se mluví přirozeně polsky, česky, německy a anglicky. Děti se rozdělují do skupinek nejčastěji podle společných zájmů a učí se přirozeně sociálním vztahům a svobodě. Není tu dospělý, který by přikazoval, zakazoval a chválil či trestal, atmosféra i vztahy jsou uvolněné. Každý z nás je spíš pozorovatelem a přátelským průvodcem na cestě za věděním a uměním žít ve svobodě a láskyplně se dětem věnujeme. Základní pravidla i přirozené důsledky však platí (např. Tvá svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého, atd). Je neuvěřitelné, kolik toho děti dovedou vědět, když se o něco samy zajímají. Přejeme si, aby každé dítě dozrávalo a učilo se všemu, co ho zajímá, vlastním tempem.

Žijící skanzen je dostatečně veliký (14 hektarů vlastní zahrady s loukami, lesy a jezírky) a obklopený panenskou přírodou – navíc nabízí možnost jízdy na koních, práci v truhlárně i kovárně, přirozený pohyb venku – na louce, v lese, u potoka, koupání v jezírku či plutí na kanoi i hraní her uvnitř na peci. Pestrá nabídka aktivit a velké možnosti tvoření a her v areálu skanzenu vedou k tomu, že jsme u nás nikdy za celé čtyři roky existence neřešili tablety a mobily. Děti si tu na ně vlastně ani nevzpomenou…

Přezkoušení pak probíhá jednou za půl roku nad portfoliem (výrobky, sešity, fotky…), s nímž dětem pomáháme, stejně jako píšeme dětem vysvědčení, mají-li o to rodiče zájem.

Co Tě to bude stát?

Jsme z maličké vesnice v chudém kraji, školné se snažíme tedy udržet na minimu, aby bylo pro místní rodiny dostupné. I s dojížděním jsme stále levnější než jiné varianty. Jeden den u nás (fungujeme od středy do pátku) stojí 200,- Kč, což vychází průměrně na 2400,- za měsíc. Dojíždění je možné minimalizovat společným svozem dětí a střídáním rodičů – řidičů, z Liberce to je k nám pouhých 30 minut. Kdyby bylo dětí více, můžeme vám půjčit jeden z našich mikrobusů nebo pro až 8 dětí jezdit a opět je vracet (celkem za 600,- denně). Děti k nám mohou jezdit i samy vlakem (přímý vlak z Liberce až k nám odjíždí ráno v 8:30, zpět pak kombinací autobusu a vlaku s jednoduchým přestupem na konečné autobusu na frýdlantském nádraží).

Kde si o tom můžeš přečíst něco víc?

Fotky z každého týdne naší školičky najdeš na facebooku „Svobodná škola Ronja“. Videa najdeš na stejnojmenném youtube kanálu, přičemž nejhezčí a se základními informacemi je asi „Accio autobus“ (byť vzniklo ke kampani na koupi autobusu, kterou už máme úspěšně za sebou) a nejvtipnější je „Ronja na mašině“ (k téže kampani)

A také se můžeš přijít podívat 🙂

Těšíme se na Tebe!

Adresa:

Lunaria, z. s.

463 66 Jindřichovice 12

Telefon:

Ing. Zbyněk Vlk:

(+420) 605 345 467

Rezervace prohlídek, workshopů a ubytování:

(+420) 603 951 525

Email:

Ing. Zbyněk Vlk:

Rezervace prohlídek, workshopů a ubytování:

svobodnaskolaronja@seznam.cz