Projekt: Za řemesly a ekoprogramy do jindřichovického skanzenu VI.

2021

Prvním cílem projektu měla být realizace koňského putovního tábora. Namísto něho jsme ale letos udělali týdenní plachetní tábor v Lužici u Bärwäldersee. Byli jsme ubytovaní ve stanech na zahradě jachtklubu s možností využívat vnitřní prostory k vaření, jídlu, hygieně a hrám. Každý den jsme s dětmi pluli na plachetnici a ty, co se zrovna nevešly, jezdily kolem jezera na kolech a inlinech a koupaly se. Navštěvovali jsme i zajímavá místa v okolí.

Druhý cíl, tedy workshopy pro školy a jiné skupiny, bylo i letos kvůli epidemickým opatřením obtížnější naplnit. Vzhledem k uzavření škol na jaře školy prakticky nikam nevyjížděly. Naštěstí jsme v létě, v době rozvolnění opatření, zorganizovali festival Žijící srdce, jehož se zúčastnilo hodně dětí a mládeže. Na programu byla různá řemesla jako kovářství a sklářství nebo keramika, ale také různé přednášky, zážitkové programy i koncerty. Na podzim jsme také uskutečnili několik workshopů pro školní a školkové třídy.

Třetí cíl, tedy výpravy za poznáním, jsme mohli naplňovat pouze v letním a podzimním čase rozvolněných koronaopatření. Byli jsme na horolezecké stěně, v Swieradówie na chodníku v oblacích, v Szklarskej Porebie na věži emocí, v Kowarech v parku miniatur i v historických štolách, stejně jako na zimním stadionu bruslit. Vypravili jsme se i na Kolorowe jeziorka a také na splouvání řeky Kwisy na raftech a kánoích. 

V tom čase, kdy to bylo možné, tedy kdy směly být v provozu školy, k nám děti chodily nadále do klubu a veškeré volnočasové aktivity v jeho rámci probíhaly. Od května do června to bylo omezeně (jen max. 9 dětí), pak už v plném počtu. Probíhala tu různá řemesla (kovařina, truhlařina, košíkářství, sklářství, voskařství, výroba šperků z korálků, keramika, plstění z ovčí vlny, zahradničení, šití a vyšívání), hraní společenských, stolních i venkovních her, společné čtení si atd. 


Osm dětí se specializovaně věnuje jezdectví a celkově práci s koňmi (včetně práce ze země, lonžování a skoků), tyto děti chodily i mimo pravidelné schůzky kroužku téměř denně vždy odpoledne.

Tento projekt podpořil v roce 2021 částkou 50 000,- Kč:

Liberecký kraj

http://www.kraj-lbc.cz/

Liberecký kraj je územně samosprávnou jednotkou. Z Grantového fondu však může poskytovat granty pro realizaci projektů, které jsou v souladu s jeho strategií rozvoje. Nás podpořil několikrát, a to zejména z Odboru životního prostředí a zemědělství, z Odboru školství, mládeže, tělovýchovy a sportu a také z Odboru regionálního rozvoje a evropských projektů. Celková částka činí asi 2,5 mil. Kč

Adresa:

Lunaria, z. s.

463 66 Jindřichovice 12

Telefon:

Ing. Zbyněk Vlk:

(+420) 605 345 467

Rezervace prohlídek, workshopů a ubytování:

(+420) 776 213 236

Email:

Ing. Zbyněk Vlk:

Rezervace prohlídek, workshopů a ubytování: