Ekovýchovný kroužek Ledňáček IV.
2023-24
Kroužek Ledňáček má pravidelné dvou a půl hodinové schůzky dvakrát každý týden. Témata schůzek jsou obvykle dána hlavně ročním obdobím a počasím. Část programu je věnována i našim koním, kde je hlavním tématem přirozená komunikace s koňmi, děti se tedy učí jejich jazyku a nikoliv opačně, tedy že bychom my nutili koně rozumět nám. Z toho pak vyplývá nejen práce ze země, ale i ježdění na koni do přírody a také zlepšování dovedností dětí na jízdárně. Samozřejmostí je i péče o koně, která zahrnuje i míchání posilujících bylinných směsí pro naše dvě „důchodkyně“, přičemž ta starší už dosáhla neuvěřitelného věku 32 let.
Se dvěma našimi koňmi jsme byli i na týdenním koňském táboře v Probulově, kde děti přirozenou komunikaci učila i odbornice Klára Novotná.
V průběhu tohoto projektu jsme byli na mnoha dalších výpravách.
Podívali jsme se do liberecké spalovny, kde jsme se mohli na vlastní oči přesvědčit, kolik odpadu se v Libereckém kraji vyprodukuje, jak se energeticky zpracovává, jaké to má výhody a nevýhody a které části odpadu se daří a které nedaří recyklovat. Nepodařilo se nám bohužel podívat do vodní elektrárny v Rudolfově, kam jsme také chtěli, protože ta se dlouhodobě opravuje. Ve Zdislavě jsme navštívili historickými postupy pracující místní papírnu, což nás přivedlo i k diskusi o současném papírenském průmyslu. Ale především jsme viděli, jak ze starých látek lze vyrobit papír a to jsme si hned vyzkoušeli.
V Jizerských horách jsme si na běžkách pověděli něco o „měkké a tvrdé turistice“ a viděli jsme odrůstající lesy, které zacelily rány po imisní a kůrovcové kalamitě, zároveň jsou však kvůli své monokulturnosti tikající časovanou bombou… Při splouvání Smědé jsme si zkusili dva dny úplně bez vymožeností civilizace, viděli jsme řadu živočichů, kterým je voda domovem a zažili jsme způsob dopravy, který je plně závislý na přírodě a na síle lidských paží a při němž je třeba všechny přírodní překážky respektovat, protože tam prostě jsou (ať už je to bobří hráz a nebo vrbičky s větvemi až do řeky).
A také jsme byli na dvoudenním výletě do Polska. Ve Wroclawi jsme navštívili Oceanarium, které je součástí tamní zoologické zahrady a je největším akváriem ve střední Evropě, takže jsme mohli zblízka studovat vodní živočichy a jejich ekotop. Rovněž jsme ve Wroclawi prozkoumali Hydropolis, což je ekovýchovná obdoba liberecké IQLandie se zaměřením na vodu, kterou jsme tak objevovali ze všech stran.
Tento rok neproběhla velká rekonstrukce, tu jsme dokončili loni, ale museli jsme počítat s nějakými penězi na drobné úpravy a opravy. Proběhla tedy oprava příjezdové cesty doplněním kameniva z místních zdrojů, nátěry roubení a hrázdění budovy a hliněné omítky schodů, stejně jako různé vnitřní úpravy ve smyslu elektroinstalace, vodoinstalace a dalších drobných oprav.
Velice děkujeme za podporu, která nám umožnila prožít s dětmi další krásný rok naplněný zajímavými a inspirativními zážitky a prožít ekovýchovu, prolínající se všemi běžnými činnostmi tak, aby se mohla stát i součástí návyků, které si tyto děti odnesou do svého běžného života a do dospělosti…
Tento projekt podpořil v roce 2023 Liberecký kraj částkou 100 000,- Kč:
Liberecký kraj
Liberecký kraj je územně samosprávnou jednotkou. Z Grantového fondu však může poskytovat granty pro realizaci projektů, které jsou v souladu s jeho strategií rozvoje. Nás podpořil několikrát, a to zejména z Odboru životního prostředí a zemědělství, z Odboru školství, mládeže, tělovýchovy a sportu a také z Odboru regionálního rozvoje a evropských projektů. Celková částka činí přes 3,5 mil. Kč
Tento projekt podpořila v roce 2023 Nadace Ivana Dejmala částkou 15 000,- Kč:
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody
Nadace byla založena v roce 1993 ještě pod původním názvem Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor. Významně se zasadila o obnovu lesním porostů v Jizerských horách, podílela se na projektech napravujících vodní režim v krajině nebo dlouhodobě rozvíjela ekologickou výchovu a osvětu veřejnosti. Do roku 2017 podpořila stovky menších i větších projektů částkou přesahující 18 mil. korun. Rozhodla se uplatnit tyto zkušenosti i v dalších místech České republiky. S tím souviselo rozšíření účelu a obsahu aktivit i změna názvu, který nově zní Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. Hlavní poslání však zůstalo stejné – podpora projektů pro ochranu a obnovu hodnot přírodního a krajinného prostředí se zvláštním zřetelem na Jizerské hory. Nadace nás podpořila od roku 2005 v různých projektech celkovou částkou asi 150 000,- Kč.“
Adresa:
Lunaria, z. s.
463 66 Jindřichovice 12
Telefon:
Ing. Zbyněk Vlk:
Email:
Ing. Zbyněk Vlk: